جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 187038
  تاریخ انتشار : 27 تیر 1395 15:38
  تعداد بازدید : 546

  رییس سازمان باررسی کل کشور در دیدار با نخست وزیر ارمنستان مطرح کرد:

  تاکید بر گسترش روابط دو کشور در حوزه های قضایی و مبارزه با فساد

  رییس سازمان باررسی کل کشور که در راس هیاتی به دعوت رییس کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان به این کشور سفر کرده بود، با هویک آبراهامیان نخست وزیر ارمنستان دیدار و گفتگو کرد.

  به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور ، ناصر سراج ضمن تقدیر از دولت و ملت خونگرم ارمنستان بابت میهمان نوازی صمیمانه و بسیار خوب از هیات اعزامی از سازمان بازرسی کل کشور و قدردانی از هوسپیان رییس کمیته تحقیق و بازرسی این کشور، گفت: حامل سلام گرم مقامات ایرانی به ویژه ریاست قوه قضاییه و نیز معاون اول ریاست جمهوری است.

  وی ضمن مثبت ارزیابی کردن دیدارهای انجام گرفته در روزهای قبل به خصوص با همتای ارمنی و وزیر دادگستری و رییس آمبودزمان این کشور و همچنین امضا سند یادداشت تفاهم میان بازرسی کل کشور جمهوری إسلامی ایران و کمیته تحقیق و بازرسی جمهوری ارمنستان، با اشاره به جایگاه دو کشور در منطقه بر تبادل تجربیات و اطلاعات در حوزه های ذی ربط از جمله أمور نظارت، بازرسی، مقابله با سوء جریانات اداری و مالی و مبارزه با فساد و نیز فعالیتهای آمبودزمانی تاکید کرد و گفت خوشبختانه این دو نهاد با داشتن حوزه های کاری مشترک می توانند در راستای مساعدت به یکدیگر اقدام کنند.

  سراج با اشاره به فعالیتهای دوجانبه، منطقه ای و بین المللی سازمان بازرسی کل کشور گفت که سازمان متبوعش تا کنون با دستگاههای ضدفسادی و آمبودزمانی کشورهای مختلف از جمله دانمارک، چین، اندونزی، ترکیه، عراق، پاکستان و چند کشور دیگر یادداشت تفاهم همکاری امضاء کرده است، وی همچنین اظهار نمود در حوزه فعالیتهای آمبودزمانی یکی از اقدامات این سازمان، رسیدگی به شکایت مردمی و صیانت از حقوق شهروندی و مدنی است.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به عضویت سازمان در انجمن آمبودزمان آسیایی ،موسسه آمبودزمان بین المللی و انجمن بین المللی مسئولین مبارزه با فساد، ابراز امیدواری کرد که تجربیات ارزنده سازمان را در اختیار کمیته تحقیق و بازرسی ارمنستان گذاشته و متقابلا از تجربیات این کشور نیز بهره مند خواهد شد.

  وی افزود: همسایگان کشور جمهوری إسلامی ایران همگی مسلمان هستند و تنها کشور غیر مسلمان، ارمنستان است اما علاقمندی مردم ایران به أقلیت ارامنه و مراودات خوب و تاریخی دو ملت، موجب گردیده تا دولت جمهوری إسلامی ایران و مقامات ذی ربط أهمیت ویژه ای به گسترش روابط در حوزه های مختلف سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی قائل شده و در حوزه های قضائی ،ضدفسادی و آمبودزمانی نیز که هدف وی از این سفر می باشد با امضاء این یادداشت تفاهم و تفاهم نامه های قبلی خصوصا در امر معاضدت قضائی، استرداد محکومین و مجرمین روابط دوجانبه معنا و مفهوم عمیق تری بگیرد.

  وی با اشاره به موافقتنامه لغو روادید اتباع دو کشور که اخیراً توسط هیات دولت جمهوری إسلامی ایران نیز به تصویب رسیده است، تصریح کرد: با این اتفاق مهم، تعداد بیشتری از هموطنان و اتباع إیرانی یکی از مقاصد سفرهای توریستی خود را کشور ارمنستان انتخاب خواهند کرد و این امر مستلزم آن است که مقامات این کشور بسترهای موجود را تقویت و إمکانات لازم را در اختیار شهروندان إیرانی قرار دهند و از حقوق آنها در حوزه های مختلف بویژه أمور قضائی و آمبودزمانی حمایت کنند.

  سراج با تشکر ویژه از نخست وزیر ارمنستان که نقش ارزنده ای در امضای موافقتنامه لغو روادید میان اتباع دو کشور داشته است ، افزود: متاسفانه برخی از اتباع إیرانی که با قوانین و مقررات کشور ارمنستان آشنایی کافی نداشته اند هم أکنون یا در زندان بسر میبرند و یا منتظر رأی محاکم این کشور هستند، علیرغم اینکه عموما این أفراد به دلیل ناآگاهی از قوانین، بیگناه هستند همچنین أطاله داردرسی در محاکم این کشور سبب گردیده است تا مشکلات زیادی برای این عده از اتباع إیرانی و خانواده های آنها و نیز سفارت ایران در ارمنستان بوجود آورد.

  براساس این گزارش، نخست وزیر ارمنستان ضمن ابراز خرسندی از سفر رییس سازمان بازرسی کل کشور و هیات همراه اظهار کرد: خوشبختانه در سالهای اخیر سفر مقامات عالی دو کشور رو به رشد بوده و ارتباطات بسیار خوبی در جهت تحکیم هرچه بیشتر این روابط صورت گرفته است.

  وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری های دوجانبه بین دو کشور در همه زمینه ها بویژه حوزه های قضائی ، نظارت و بازرسی و ضدفسادی گسترش یابد.

  در ادامه هویک آبراهامیان گفت: در أسرع وقت موضوع را پیگیری نموده و قول مساعد داد که مشکلات چند نفر از اتباع إیرانی که در زندان بسر می برند و یا از ارمنستان ممنوع الخروج شده اند را بررسی و رفع نماید. وی گفت همواره اینگونه موارد مورد توجه مقامات ارمنستان است تا هرگز بر روی روابط دو کشور تأثیر منفی نداشته باشد.

  گفتنی است در پایان این سفر، ابراهیم شاهرخیان معاون برنامه‎ریزی و امور مجلس سازمان نیز با کفیل دادستان کل جمهوری ارمنستان به دیدار و گفتگو پرداخت.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28661034
اکنون :
95