جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 187156
  تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 13:30
  تعداد بازدید : 676

  تقدیر رئیس (IOI) از نقش سازمان بازرسی ایران در انسجام آمبودزمان آسیایی

  جان رابرت والترز رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی (IOI) و رئیس آمبودزمان کشور نامیبیا صبح امروز با حضور در سازمان بازرسی کل کشور با ناصر سراج دیدار و گفت وگو کرد.

  به گزارش ایسنا، ناصر سراج در این دیدار ضمن خیرمقدم به رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی با اشاره به وظایف سازمان بازرسی کل کشور گفت: سازمان بازرسی کل کشور در ایران حدود 100 سال قدمت دارد و طبق اصل 174 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران وظیفه دارد بر حسن جریان امور کشور و اجرای صحیح قوانین بر کلیه دستگاه های اجرایی نظارت داشته باشد.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: سازمان بازرسی بر عملکرد سه قوه قضائیه، مقننه و مجریه نظارت دارد. در حوزه قوه مجریه، سازمان بازرسی کل کشور بر عملکرد ریاست جمهوری، کلیه وزرا، ادارات و شرکت ها نظارت دارد و اگر خلاف قانونی مرتکب شوند، طبق قانون سازمان بازرسی بررسی و اقدام قانونی را انجام خواهد داد. به رغم آنکه سازمان بازرسی تحت نظارت عالیه رئیس قوه قضائیه اداره می شود، به جز کار خاص قضایی، بر امور مالی واداری قوه قضائیه نیز نظارت دارد. در قوه مقننه نیز سازمان بازرسی کل کشور جز عملکرد نمایندگی بر امور مالی واداری مجلس نظارت دارد.

  وی با بیان اینکه نظارت سازمان بازرسی کل کشور به سه حالت اعمال می شود، افزود: سازمان بازرسی کل کشور اگر در جریان رسیدگی، به امور کیفری برخورد کند، گزارش آن را به مراجع قضایی ارسال می کند و اگر تخلف اداری مرتکب شده باشند گزارش برای دادگاه های اداری ارسال می شود و اگر مصوبات، دستورالعمل ها، آیین نامه ها و بخش نامه های دولت خلاف قانون تشخیص داده شود جهت ابطال این مصوبات، دستورالعمل ها، آیین نامه ها و بخش نامه ها گزارش سازمان بازرسی به دیوان عدالت اداری ارسال می شود.

  سراج با اشاره به این موضوع که وظیفه دیگر سازمان بازرسی کل کشور، وظیفه آمبودزمانی در ایران است، خاطرنشان کرد: در رابطه با امور بین الملل طی دو الی سه سال گذشته سازمان بازرسی بسیار فعال ظاهرشده است. جنابعالی به عنوان رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی در بسیاری از جلسات حضورداشته و شاهد حضور نماینده سازمان بازرسی هستید. سازمان بازرسی در دو روز گذشته ششمین تفاهم نامه همکاری را با آمبودزمان ارمنستان به امضاء رساند. ایران طی دو سال گذشته شش تفاهم نامه همکاری با آمبودزمان کشورهای مختلف به امضاء رساند. کشورهای چین، دانمارک، عراق، ترکیه و پاکستان و آخرین تفاهم نامه با کشور ارمنستان به امضاء رسیده است. تعداد کشورهایی هم هستند که امضاء تفاهم نامه همکاری با آن ها در دست اقدام است که به محض آماده شدن، منعقد می شود، مانند مالزی، ژاپن و ...

  وی با بیان اینکه سازمان بازرسی کل کشور عضو مؤسس و عضو هیئت مدیره آمبودزمان آسیایی است و اخیراً در پاکستان به عنوان خزانه دار کل آمبودزمان آسیایی انتخاب شد، اظهار داشت: در آمبودزمان بین المللی هم ایران فعالانه در اجلاس های بین المللی شرکت دارد. ایران در هشتمین اجلاس سالانه و مجمع عمومی انجمن بین المللی مسئولین مبارزه با فساد که آبان گذشته در شهر سنت پترزبورگ روسیه برگزار شد، و رؤسای دستگاه های نظارت و بازرسی و نهادهای ضد فساد کشورهای دنیا شرکت داشته اند، حضور پیدا کرد. بنده در این اجلاس در رابطه با جلوگیری از اعطای تابعیت مضاعف به افراد فاسد سخنرانی داشته ام که از سوی کشورهای شرکت کننده بسیار مورد استقبال قرار گرفت.

  سراج گفت: در سال گذشته هم در اجلاس آمبودزمان بین المللی که در چین برگزار شد، سازمان بازرسی کل کشور به عنوان آمبودزمان ایران شرکت کرد که در این اجلاس راجع به بازگرداندن اموال بیت المال و مسروقه به کشور مبدأ و تأکید بر اجرایی کردن کنوانسیون سازمان ملل درباره مبارزه با فساد سخنرانی کرده ام که این موضوع در بیانیه پایانی اجلاس نیز قیدشده است. بنای جمهوری اسلامی ایران این است که با آمبودزمان همه کشورها ازجمله آمبودزمان آسیایی و آمبودزمان بین المللی ارتباط گسترده و قوی پیدا کند و در اثر این ارتباطات از تجارب دیگر کشورها استفاده کنیم.

  وی با اشاره به موافقت کشورهای عضو آمبودزمان آسیایی مبنی بر برگزاری آکادمی این انجمن در ایران گفت: ساختمان آکادمی آمبودزمان آسیایی در ایران آماده شده و چندی قبل افتتاح شده است. قرار است به زودی هیئت 4 نفره ای از آمبودزمان کشورهای مختلف آسیایی به سرپرستی وزارت نظارت چین جهت بازدید از آکادمی وارد ایران شوند تا در صورت تائید از آمبودزمان کشورهای مختلف ازجمله کشورهای غربی مانند دانمارک اعزام اساتید داشته باشیم.

  رئیس سازمان بازرسی کل کشور همچنین با اشاره به سفر قریب الوقوع معاون آمبودزمان دانمارک به ایران جهت برگزاری دوره کارگاه آموزشی گفت: از شما درخواست می کنیم که با توجه به جایگاهتان در آمبودزمان بین المللی در خصوص اعزام اساتید متخصص برای آکادمی به ما کمک کنید.

  وی با تشریح شرایط و تنگناهای بین المللی ایران گفت: متأسفانه کشور من 8 سال جنگ سخت و 37 سال تحریم ظالمانه را تجربه کرده است و بیش از 37 سال جنگ نرم که البته هنوز ادامه دارد. خوشبختانه تحریم ها با فعالیت فوق العاده ریاست جمهوری و وزارت خارجه جمهوری اسلامی تا حدودی برطرف شده است. و تا حدودی بین کشورهای کوچک تبادلات اقتصادی و حق سوئیفتی برقرارشده است. متأسفانه آمریکا هنوز هم کارشکنی می کند و اجازه نمی دهد کشورها بیشتر وارد ایران شده تا مبادلات اقتصادی روان تر انجام بگیرد.

  وی گفت: قطعاً به لحاظ اوضاع کشور و حمایت صددرصدی ملت ایران از حاکمیت، آمریکا نیز به زودی مجبور به عقب نشینی خواهد شد و شاهد رونق تبادلات اقتصادی بدون هیچ گونه محدودیتی در ایران خواهیم بود. متأسفانه مواردی که بیان کرده ام باعث بالا رفتن رتبه فساد کشور ایران شده است. اما به لحاظ اعتقاداتی که مردم کشور من دارند، امیدوارم بعد از رفع تحریم ها بیشتر رعایت کرده تا به زودی به جایگاه حقیقی خود رسیده و جزو چند کشور نخست دنیا به لحاظ سلامت اداری دست پیدا کنیم.

  وی با اشاره به نوسان رتبه فساد در دانمارک گفت: در سفری که به دانمارک داشته ام، رئیس آمبودزمان دانمارک یک نمودار از روند فساد در سال های مختلف این کشور را ارائه کرد که در یک برهه زمانی رتبه فساد جهش داشت که علت را سؤال کردم و اعلام داشته اند که در آن برهه زمانی کشور دچار جنگ بود و مردم دست اندازی به اموال بیت المال را مباح دانسته اند و این موضوع سبب بالا رفتن فساد در دانمارک که پیش ازاین رتبه نخست سلامت اداری در دنیا را داشت، شده بود. مقامات دانمارک گفتند حتی در آن زمان شمال آلمان، نروژ و حتی سوئد که جزو دانمارک بوده اند را ازدست داده ایم ولی حکام ما پیام 8 ماده ای صادر کرده و تبلیغ کرده اند که ناامنی برطرف شده است و مردم را قانع کرده اند که خانواده شان در آینده مشکلی نخواهند داشت و مردم نسبت به آینده شان امید پیداکرده اند و این شد که رتبه ما در جهان به سرعت بهبود یافت و به رتبه نخست سلامت بازگشته ایم.

  سراج تصریح کرد: قطعاً اگر این موانعی که اشاره کرده ام، از پیش روی کشور ما برداشته شود، در آینده نزدیک ایران به یکی از پاک ترین کشورهای دنیا تبدیل خواهد شد. اکثر کشورهای همسایه من یا اشغال ابرقدرت ها هستند و یا درگیر یک جنگ تمام عیار با گروه های تروریستی هستند؛ مانند عراق، سوریه، افغانستان و ترکیه. از سوی دیگر ایران میزبان بیش از 3 میلیون مهاجر افغانی است. امیدوارم به زودی کشورهای همسایه به آرامش برسد تا ایران از این ثبات به شرایط سلامت بهتری برسد.

  وی با اشاره به اینکه سازمان بازرسی کل کشور ارتباطات گسترده ای با مردم دارد، گفت: سازمان بازرسی از چند طریق با مردم ارتباط دارد. سازمان بازرسی کل کشور ایران از طریق نامه، فضای مجازی، تلفن و مراجعه حضوری گزارشات و اعلامات مردمی را دریافت می کند. در سال گذشته حدود 60 هزار ارتباط مردمی داشته ایم. سازمان بازرسی گزارش ها را بررسی کرده و پاسخ آنان را اعلام می کند. ایران خواستار استفاده از تجربیات آمبودزمان بین المللی درزمینهٔ های مختلف ازجمله مبارزه با فساد است.

  وی با اشاره به نمونه ای از فعالیت های آمبودزمانی بین المللی سازمان بازرسی کل کشور گفت: اخیراً طی سفری که به ارمنستان داشته ایم، مطلع شدیم یکی از اتباع ایران در این کشور زندانی است که فقط 6 بار وقت دادگاهش تجدید شده و به خاطر این موضوع این شهروند پس از اطلاع از آخرین تجدید وقت دادگاه دست به خودکشی زده است. طی پیگیری ها و گفت وگوهایی که با همتای ارمنستانی ام داشته ام، قرار شد این فرد به بیمارستان منتقل شده و بعد از انجام مراحل درمان به ایران برگردانده شود. از این بابت وظایف آمبودزمان ها بسیار سنگین است؛ چون واسط دولت ها و مردم هستند و وظیفه شان حمایت از مردم است. بنابراین ایجاب می کند از شهروندان خود حراست کنند تا اجازه ندهد مورد تعرض حاکمیت قرار گیرند.

  در ادامه این دیدار، جان رابرت والترز رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی(IOI) و رئیس آمبودزمان کشور نامیبیا با اظهار شگفتی از اختیارات و وظایف سازمان بازرسی کل کشور به عنوان آمبودزمان ایران گفت: عملکرد جنابعالی در سازمان بازرسی برای رسیدگی به شکایات مربوط به فساد و عملکرد ضعیف سازمان های اجرایی و همچنین تلاش برای صیانت از حقوق بشر را ستایش می کنم. با توجه به جمعیت 80 میلیونی ایران، کار شما بسیار سخت و دشوار است. برای من جای تعجب است که چطور سازمان بازرسی ایران توانسته به 60 هزار شکایت که در مقایسه با 4 هزار شکایتی که در کشور من وجود دارد، رسیدگی کند. در مقایسه با جمعیت کشور شما جمعیت نامیبیا 2/3 میلیون نفر است. اما به لحاظ وسعت سرزمینی 824 هزار کیلومترمربع وسعت داریم.

  این مقام آمبودزمان نامیبیا با اشاره به چالش های کار آمبودزمانی در نامیبیا گفت: چالشی که به خاطر وسعت زیاد کشورمان داریم و اینکه مردم نامیبیا بومی بوده و اکثراً در روستاها زندگی می کنند، کار ما را دشوار می سازد. چراکه به دلیل عدم دسترسی به اینترنت و استفاده همگانی از تلفن چالش بزرگی با این موضوع داریم. بنابراین ما یک سیستم پیامکی راه اندازی کرده ایم که مردم پیام دهند و ما پاسخ دهیم. یک سنت مردم آفریقا به ویژه آنان که سنشان بالا است این است که می خواهند چهره به چهره صحبت کرده و در دفتر آمبودزمان حضورداشته باشند که این موضوع کار را کمی دشوار می سازد. بنابراین ما یک برنامه سالیانه داریم که بسته به بودجه ای که به ما تعلق می گیرد به چند شهر کوچک یا روستا سرزده و به شکایات و درخواست های آنان رسیدگی می کنیم. درواقع گهگاه به افرادی که دستگیرشده و منتظر محاکمه در زندان های پلیس هستند، سر می زنیم. تصور بکنید فردی که در یک پاسگاه پلیس در مرز آنگولا بازداشت شده چگونه می تواند به ما خبر دهد که حقوقش دارد نقض می شود، ولی ما به این مراکز سفرکرده و به حقوق آنان رسیدگی می کنیم.

  وی ادامه داد: خوشبختانه من مسئول مبارزه با فساد نیستم و ما در نامیبیا کمیسیون مستقلی برای مبارزه با فساد داریم که مسئول آنان هستند. اما من به عنوان آمبودزمان، مسئول رسیدگی به شکایت ها از دولت و تمامی وزارتخانه ها به ویژه در خصوص نقض حقوق بشر هستیم. در خصوص کل آفریقا می توانم به شما بگویم که دفتر ما در آمبودزمان نامیبیا جزو بهترین دفاتر آمبودزمانی آفریقا است. البته نمی خواهم با دفاتر کشورهای عربی مثل مراکش مقایسه کنم ولی به هرحال وضعیت ما به نسبت آنان بهتر است. اما باوجود وسعت کشور من، ما هنوز از طریق ارتباطات می توانیم عملکرد خود را به خوبی انجام دهیم.

  جان رابرت والترز تصریح کرد: نامیبیا مانند ایران تحت تحریم نیست و فکر نمی کنم روزی مانند ایران تحریم شود. من از مشکلات مردم ایران درباره تحریم آگاه هستم، ولی مشکل اصلی کشور نامیبیا خشک سالی است. هنگامی که خشک سالی و قحطی باشد دولت باید یارانه ای را به کشاورزان، افراد بیکار و برخی اقشار مانند کهن سالان اختصاص دهد. البته این موضوع بر روی عملکرد دفتر و سازمان من تأثیری ندارد. هرچند بودجه ما نیز کاهش پیداکرده است ولی کار خود را انجام می دهیم.

  وی با اشاره به جایگاه آمبودزمان نامیبیا در آفریقا گفت: ما در خصوص فعالیت های آمبودزمانی در آفریقا یک سازمان به نام سازمان آمبودزمانی آفریقا و همچنین یک سازمان به عنوان شبکه نهادهای حقوق بشری آفریقا داریم. در دوربان آفریقای جنوبی نیز یک مرکز پژوهشی آمبودزمان های آفریقایی داریم که تحت نظارت دادستانی یا محافظ اموال کل آفریقای جنوبی است. از زمانی که طی سه سال گذشته این مرکز پژوهشی تأسیس شده است تاکنون اقدامات خوبی صورت گرفته است. همچنین قرار است جلسه کمیته اجرایی مجمع آمبودزمان های آفریقایی 30 اوت در نامیبیا برگزار شود. در جلسه ماه آینده در نامیبیا مدیر مرکز پژوهش های دوربان هم شرکت خواهند داشت که من گزارش عملکرد آمبودزمان ایران را به اطلاع ایشان خواهم رساند و با وی صحبت خواهم کرد که چگونه درزمینهٔ تجربیات، اساتید و دوره ها با آمبودزمان ایران تبادل نظر داشته باشد.

  رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی با اشاره به برگزاری اجلاس جهانی آمبودزمان بین المللی در ماه نوامبر آینده در بانکوک از رئیس سازمان بازرسی خواست در این اجلاس شرکت کند. او همچنین گفت: البته من از همکاران آفریقایی ام که عضو آمبودزمان بین المللی هستند درخواست می کنم که در حاشیه اجلاس جهانی آمبودزمان بین المللی در بانکوک در یک فرصت جداگانه ملاقاتی با شما داشته باشیم که درباره همکاری های آمبودزمانی و همچنین آکادمی رایزنی های جداگانه ای را باهم داشته باشیم. با توجه به حضور 12 ساله در مؤسسه آمبودزمان بین المللی معتقدم اعضای آمبودزمان بین المللی متحد نبوده و هرکدام از هم جدا افتاده اند. من نقش سازمان بازرسی ایران در انسجام آمبودزمان آسیایی و ابتکار شما برای تأسیس آکادمی آمبودزمان آسیایی را ستایش می کنم.

  وی ادامه داد: درواقع من در دو سال گذشته به عنوان رئیس آمبودزمان بین المللی بازدیدهای مختلفی از کشورهای مختلف داشته ام تا بتوانم ارتباطات آنان را افزایش دهم. البته امسال هم شاهد درگیری بین ارمنستان و آذربایجان به دلیل اختلافات مرزی بودیم. آمبودزمان ارمنستان از من درخواست کرد که بین ایشان و آمبودزمان آذربایجان یک دیالوگی را برقرار کنیم. آمبودزمان آذربایجان از ما دعوت کرده است که در ماه اکتبر در همایشی راجع به آمبودزمان شرکت کنم. البته دادگستری ارمنستان هم از من دعوت کرده است که به این کشور سفر کنم که امیدوارم در این ارتباطات موضوعات مشترک را پیگیری کنم.

  این مقام آمبودزمان نامیبیا با اشاره به دخالت های آمبودزمآن های اروپایی در مؤسسه آمبودزمان بین المللی گفت: در خصوص آمبودزمان بین المللی نگرانی همیشگی من این است که اروپایی ها می خواهند آنجا حاکم شوند. درواقع من چندین بار به این رویه اعتراض کرده ام اما مشکل این است که تصمیم بر اساس رأی اکثریت است. الآن هیئت مدیره آمبودزمان بین المللی متشکل از اعضایی است که بر اساس مناطق انتخاب می شوند. درواقع هیئت مدیره رئیس و دو معاون و همچنین خزانه دار را آن ها انتخاب می کنند. ما اصلاحاتی در آیین نامه آمبودزمان بین المللی انجام داده ایم که تمامی کشورهای آمبودزمانی راجع به رئیس، دو معاون و همچنین خزانه دار حق رأی داشته باشند و قرار است این اصلاحات در جلسه ماه نوامبر در معرض رأی گیری گذشته شود ولی نتیجه آن را نمی دانم.

  جان رابرت والترز با اشاره به اینکه در مؤسسه آمبودزمان بین المللی اروپایی ها 77 رأی دارند، گفت: درواقع کل کشورهای دیگر 100 کرسی دارند و از این لحاظ به احتمال زیاد رئیس آینده آمبودزمان بین المللی اروپایی خواهد بود. البته نمی دانم اصلاحات در جلسه ماه نوامبر ارائه می شود یا خیر. اما اگر ارائه شود رأی گیری به ماه جون سال آینده موکول می شود. آنچه برای ما مشخص است این است که آمبودزمآن های آفریقایی 44 رأی دارند. اما از 44، فقط 25 عضو آمبودزمان بین المللی هستند. به این دلیل که آنان نمی توانند پول حق عضویت را پرداخت کنند و این موضوع دیگری است که می خواهم با شما مطرح کنم که کشورهای آسیایی را تشویق کنید که اولاً آمبودزمان تأسیس کنند و دوما عضو آمبودزمان بین المللی شوند.

  وی ادامه داد: البته من اصلاحاتی را به صورت پیشنهادی از آمبودزمان آسیایی دریافت کرده ام که در اختیار همکارانم قرار داده ام و به احتمال زیاد در اجلاس نوامبر موردبحث قرار می گیرد. دلیل اینکه دبیرخانه آمبودزمان بین المللی در اتریش قرار دارد این است که بودجه آن را کشور اتریش تأمین می کند. البته قبلاً در کانادا بوده ولی هر کشوری که عضو باشد می تواند درخواست بدهد که دبیرخانه در کشور آن مستقر شود. در این مورد هم پروپوزال هایی داشته ایم که ممکن است در اجلاس ماه نوامبر بررسی شود.

  رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی بابیان اینکه درواقع مردمان کشورهای مختلف سازمان های آمبودزمانی مثل ما را نیاز دارند گفت: البته این را هم می دانم که ما نمی توانیم به شکایات تمامی شهروندان رسیدگی کنیم ولی همان تعداد که رسیدگی می کنیم تأثیر مثبتی در زندگی شهروندان دارد. مثلاً یک زندانی بود که وقتی شکایتش را دریافت و بررسی کرده ایم، یک سال از دوران محکومیتش گذشته بود. البته ما به موضوع ایشان رسیدگی کرده ایم و با کمک وکلای محترم از دولت شکایت کرده ایم و ایشان توانست 400 هزار دلار نامیبیا غرامت بگیرد. این نمونه ای است که می تواند سرنوشت شخص را تغییر دهد. اگر ما بتوانیم جلوی فساد را بگیریم، تمامی آن پول ها به شهروندان بازخواهد گشت.

  وی بابیان اینکه درواقع فساد از موارد آشکار نقض حقوق بشر محسوب می شود. چراکه پولی که باید برای شهروندان هزینه شود، اتلاف می شود، خاطرنشان کرد: مبارزه با فساد کار سختی است، چراکه فساد در خفا انجام می شود و اگر یکی از افراد دخیل در این فساد که در خفا انجام می گیرد حاضر به حرف زدن نباشد، شما باید از ابتکارات بسیار استفاده کنید تا این فرد را به حرف بیاورید. آمبودزمان بین المللی و آسیایی به همکاری آمبودزمان ایران نیاز دارند. اطمینان دارم این دیدار آغاز همکاری های نزدیک تر آمبودزمان ایران و آمبودزمان بین المللی و آمبودزمان نامیبیا باشند و با تفاهم نامه ای که امروز امضاء می شود، شاهد رویکرد جدیدی در این مسیر باشم.

  والترز با ابراز امیدواری مبنی بر همکاری نزدیک تر آمبودزمان بین المللی و سازمان بازرسی کل کشور گفت: من از این فرصت استفاده می کنم و از شما و همکارانتان دعوت می کنم بازدیدی در سال آینده از نامیبیا داشته باشید. این نوید را هم می دهم که از کلیه آمبودزمان های جنوب آفریقا دعوت کنم تا به نامیبیا آمده و با شما دیدار داشته باشند.

  جان رابرت والترز در ادامه از مرکز رسیدگی به شکایات مردمی سازمان بازرسی کل کشور بازدید به عمل آورد.

  رئیس مؤسسه آمبودزمان بین المللی(IOI) که طی سفری 4 روزه به ایران سفرکرده، ضمن انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک با سازمان بازرسی کل کشور که عصر امروز منعقد می شود، با برخی مسئولان قضایی و مبارزه با فساد دیدار و گفت وگو خواهد کرد.

  به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان بازرسی کل کشور، مؤسسه آمبودزمان بین المللی(IOI) در سال 1978 در وین اتریش تأسیس یافت و تنها سازمان جهانی است که برای همکاری بیش از 150 مؤسسه آمبودزمانی به وجود آمده است. مؤسسه آمبودزمان بین المللی دارای 5 حوزه ی منطقه ای در ؛ آفریقا، آسیا، استرالیا، اروپا، آمریکای لاتین و حوزه کارائیب و آمریکای شمالی است. سازمان بازرسی کل در سال 2007 میلادی برابر با سال 1386 شمسی، به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران به عضویت دائم مؤسسه آمبودزمان بین المللی درآمده است.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28661034
اکنون :
59