جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 187158
  تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 13:33
  تعداد بازدید : 481

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه تاکید کرد

  مسائل حقوق بشری پرونده «فاجعه منا» را پیگیری می کنیم

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: از هر فرصتی در مجامع بین المللی برای دفاع مستدل از مواضع و ارزش های خود استفاده خواهیم کرد.

  به گزارش ایسنا، محمدجواد لاریجانی افزود: ستاد حقوق بشر قوه قضائیه همه ایراداتی را که به شکل رسمی و از مجامع رسمی به جمهوری اسلامی ایران وارد می شود بدون استثنا پاسخ های مستدل می دهد و این پاسخ ها به شکل اسناد رسمی در این مجامع ضبط و نگهداری می شود.

  وی درباره استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق بشر گفت : امروز حقوق بشر به طور واضح به ابزار فشار برخی کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده و یکی از پایه های اصلی راهبرد ما در این زمینه است که از هر فرصتی در مجامع بین المللی برای دفاع مستدل و صریح از مواضع، اصول و ارزش های خود استفاده خواهیم کرد.

  وی افزود: راهبرد دیگر ما تعامل جدی در زمینه حقوق بشر با جهان است و جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته به خوبی نشان داده است با وجود اعتراضات و انتقادات جدی که به سوءاستفاده برخی کشورهای غربی از ساختارها و مکانیزم های بین المللی حقوق بشر دارد، هیچگاه همکاری و تعامل مثبت را کنار نگذاشته است.

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره رأی دیوان عالی آمریکا مبنی بر مصادره 2 میلیاردی اموال ایران و اقدامات دستگاه قضا در این باره، گفت : قوه قضاییه می تواند طبق قانون مصوب مجلس در سال 1378، به شکل متقابل عمل کند؛ به این معنا که ما می توانیم درباره مواردی که آمریکایی ها ضربه های سنگینی به شهروندان زدند، در دادگاه مربوطه که اکنون دادگاهش نیز مشخص شده است طرح دعوا و اقدام کنیم.

  وی افزود: قوه قضائیه می تواند در اوقاتی که دستگاه دیپلماسی به طرح این موضوع در مجامع بین المللی و مکانیزم های بین المللی می پردازد، پشتیبان و حامی نمایندگان ایرانی در وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی باشد.

  وی در پاسخ به سوالی مبنی بر این که افکار عمومی بر این باورند که پیگیری حقوقی پرونده های مهمی مانند پرونده فاجعه منا بر زمین مانده است، گفت : زمانی که یک پرونده، ابعاد حقوقی بین المللی پیدا می کند، به جای یک نهاد یا مجموعه، چندین مجموعه درگیر می شوند و با تعامل با یکدیگر به پیدا کردن راه حلی می اندیشند.

  دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه یادآور شد: بر این اساس، پرونده هایی مانند پرونده منا در چند مجموعه دنبال می شود که باید گفته شود پیگیری حقوقی بین المللی مربوط به واحدهای دیگر است اما شرایط و مسائل حقوق بشری آن را ستاد حقوق بشر دنبال می کند.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28661034
اکنون :
94