جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 187163
  تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 13:51
  تعداد بازدید : 604

  رئیس سازمان زندان‌ها:

  حبس الکترونیکی معطل تکمیل زیرساخت ها است

  جهانگیر گفت: علیرغم پیش بینی حبس الکترونیکی، هنوز این طرح معطل تکمیل زیرساخت هاست.

  به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روابط عمومی سازمان زندانها ، اصغرجهانگیر رئیس سازمان زندانها در نشست دادستان های تهران گفت: تا زمانی که نگاه به مقوله حبس تغییر نکند نمی توانیم مشکلات زندان ها را حل کنیم.

  وی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر کاهش جمعیت کیفری و حل مشکلات زندان ها افزود: علیرغم اقدامات خوبی که در این زمینه صورت گرفته ولی تا رسیدن به شرایط مطلوب نیازمند تلاش بیشتری هستیم.

  رئیس دفتر بازرسی ویژه قوه قضاییه با ارائه گزارشی از طرح کاهش جمعیت کیفری گفت: هرچند این دستورالعمل ابلاغ شده است اما برای اجرای جامع آن نیازمند تغییر نگاه قضات هستیم.

  مشاور رئیس قوه قضائیه گفت: ۶۰ درصد زندانیان برای اولین بار وارد زندان ها می شوند که می توانیم با ایجاد تاسیس قانونی در این زمینه مساعدت بیشتری با این افراد داشته باشیم تا وارد زندان ها نشوند.

  رئیس سازمان زندان ها در ادامه بیان کرد: یکی از راهکارهای دیگر برای کاهش جمعیت زندان ها ارائه اطلاعات لازم به متهمین قبل از جلسه دادگاه است تا در صورتی که وثیقه یا کفیل مورد نیاز است قبلا آن را تامین کنند.

  جهانگیر در ادامه این نشست به موضوع شوراهای حل اختلاف پرداخت و گفت: هنوز نگاه مردم به موضوع شوراها و نقش میانجیگری آنها جدی نیست.

  وی تصریح کرد: شوراها باید تقویت شوند تا فرهنگ میانجیگری و ریش سفیدی دوباره احیا شود.

  این مقام ارشد قضایی افزود: متاسفانه هنوز در حوزه جرم و بزه مهمترین راه حل استفاده از ابزار حبس است که نیازمند تغییر نگاه قانون گزار در این حوزه هستیم.

  رئیس سازمان زندان ها گفت: باید از ظرفیت های موجود استفاده بیشتری داشته باشیم و زیر ساخت های لازم را برای برخی از تاسیسات ایجاد کنیم.

  وی ادامه داد: علیرغم پیش بینی حبس الکترونیکی هنوز این طرح معطل تکمیل زیرساخت هاست.

  جهانگیر با طرح این نکته که نگاه حبس محور نمی تواند راه گشا باشد گفت: تغییر رویکرد استفاده از مجازات های جایگزین حبس و پرهیز از سخت گیری های غیرضروری می تواند روند کاهش جمعیت کیفری را تسریع نماید.

  وی اضافه کرد: هرچند ورودی زندان ها طی سال گذشته کاهش قابل توجهی داشته اما کماکان جمعیت موجودی زندان ها کاهش مطلوبی نداشته است.

  رئیس سازمان زندان ها با بیان اینکه استان تهران بیشترین جمعیت کیفری را دارد گفت: حجم کار مراجع قضایی تهران چشمگیر است که جای دارد از قضات برای تسریع در رسیدگی به حقوق مردم تقدیر شود.

  شایان ذکر است در این نشست که با حضور جعفری دولت آبادی دادستان تهران و دادستان های تابعه استان تهران برگزار شد حاضرین به طرح دیدگاه های خود در خصوص توسعه همکاری های مراجع قضایی و زندان ها پرداختند.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28661034
اکنون :
47