جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 187167
  تاریخ انتشار : 28 تیر 1395 14:2
  تعداد بازدید : 595

  دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان مطرح کرد

  پاسخ های مستدل به ایرادات مجامع رسمی حقوق بشری در دنیا

  حواد لاریجانی ضمن تشریح استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران در برابر فشار برخی کشورهای غربی و آمریکا، گفت: یکی از پایه های اصلی استراتژی ما در این زمینه است که از هر فرصتی در مجامع بین المللی برای دفاع مستدل و صریح از مواضع، اصول و ارزش های خود استفاده خواهیم کرد.

  به گزارش گروه حقوقی و قضایی خبرگزاری میزان به نقل از روزنامه حمایت، دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان ضمن تشریح استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران در برابر فشار برخی کشورهای غربی و آمریکا، گفت: یکی از پایه های اصلی استراتژی ما در این زمینه است که از هر فرصتی در مجامع بین المللی برای دفاع مستدل و صریح از مواضع، اصول و ارزش های خود استفاده خواهیم کرد.

  دکتر محمدجواد لاریجانی عنوان می کند: ستاد حقوق بشر قوه قضاییه تمام ایراداتی که به شکل رسمی و از مجامع رسمی به جمهوری اسلامی ایران وارد می شود را بدون استثنا پاسخ های مستدل می دهد و این پاسخ ها به شکل اسناد رسمی در این مجامع ضبط و نگهداری می شود.
  لاریجانی در خصوص استراتژی نظام جمهوری اسلامی ایران در زمینه حقوق بشر می گوید: امروز حقوق بشر به طور واضح به ابزار فشار برخی از کشورهای غربی علیه جمهوری اسلامی ایران تبدیل شده و یکی از پایه های اصلی استراتژی ما در این زمینه است که از هر فرصتی در مجامع بین المللی برای دفاع مستدل و صریح از مواضع، اصول و ارزش های خود استفاده خواهیم کرد.
  وی می افزاید: استراتژی دیگر ما تعامل جدی در زمینه حقوق بشر با جهان است و جمهوری اسلامی ایران در سال های گذشته به خوبی نشان داده است برغم اعتراضات و انتقادات جدی که به سوءاستفاده برخی از کشورهای غربی از ساختارها و مکانیزم های بین المللی حقوق بشر دارد، هیچگاه همکاری و تعامل مثبت را کنار نگذاشته است.

  پیگیری دستبرد 2 میلیارد دلاری آمریکا به اموال ایران

  دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان درباره رأی دیوان عالی آمریکا مبنی بر مصادره 2 میلیاردی اموال ایران و اقدامات صورت گرفته توسط دستگاه قضا، می گوید: قوه قضاییه می تواند طبق قانون مصوب مجلس در سال 1378، به شکل متقابل عمل کند؛ به این معنا که ما می توانیم نسبت به مواردی که آمریکایی ها ضربه های سنگینی به شهروندان زدند، در دادگاه مربوطه که اکنون دادگاهش نیز مشخص شده، طرح دعوا و اقدام کنیم.

  وی در ادامه به اقدام دیگری که قوه قضاییه می تواند در چارچوب قانون انجام دهد اشاره می کند و می گوید: همچنین قوه قضاییه می تواند در اوقاتی که دستگاه دیپلماسی به طرح این موضوع در مجامع بین المللی و مکانیزم های بین المللی می پردازد، پشتیبان و حامی نمایندگان ایرانی در وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی باشند.

  پرونده فاجعه منا در حال پیگیری است

  لاریجانی در پاسخ به این سوالی مبنی بر اینکه افکار عمومی بر این باورند پیگیری حقوقی پرونده های مهمی مانند پرونده فاجعه منا بر زمین مانده، می گوید: زمانی که یک پرونده، ابعاد حقوقی بین المللی پیدا می کند، بجای یک نهاد یا مجموعه، چندین مجموعه درگیر می شوند و با تعامل با یکدیگر به پیدا کردن راه حلی می اندیشند.

  دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان یادآور می شود: بر این اساس، پرونده هایی مانند پرونده منا در چند مجموعه دنبال می شود که باید گفته شود پیگیری حقوقی بین المللی مربوط به واحدهای دیگر است اما شرایط و مسائل حقوق بشری آن را ستاد حقوق بشر دنبال می کند.
  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28661034
اکنون :
98