جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59489
  تاریخ انتشار : 27 شهریور 1393 10:23
  تعداد بازدید : 426

  در پی تخریب بافت تاریخی به‌نام طرح توسعه حرم شاه‌چراغ

  سازمان میراث فرهنگی از مقامات شیراز شکایت کرد

  مدیرکل حراست سازمان میراث فرهنگی از پیگیری و ارایه شکایت درباره تخریب خانه تاریخی «پورنواب» واقع در بافت تاریخی فرهنگی شیراز خبر داد.

  به گزارش خبرنگار ایسنا در منطقه فارس، محمدجواد عباباف - مدیرکل حراست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور - بعدازظهر جمعه 28 شهریور با بیان اینکه مقصر اصلی تخریب خانه پورنواب هنوز مشخص نشده است، گفت: طی یک تماس تلفنی که با معاون اداره کل راه و شهرسازی فارس برقرار شد، این مسئول از موضوع ابراز بی اطلاعی کرده و مسئولیت تخریب را متوجه مجموعه خود ندانسته است.

  عباباف با تصریح اینکه انجام هرگونه تخریب و اجرای هر طرحی در محدوده های تاریخی شهرها نیازمند استعلام رسمی از میراث فرهنگی است، گفت: درباره خانه پورنواب استعلامی انجام نشده است.

  مدیرکل بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی نیز از تلاش برای تهیه مدارک تصویری و فنی از وضع موجود این اثر تاریخی با هدف تهیه گزارش لازم و فراهم شدن امکان بازسازی این خانه خبر داد.


  بخشی از آثار تخریب شده
  سیاوش صابری - مدیرکل بناهای تاریخی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور - با بیان اینکه طرح توسعه مجموعه های مذهبی براساس مطالعه تهیه می شود و سپس به تصویب مراجع عالی می رسد، گفت: طرح توسعه حرم مطهر حضرت شاه چراغ (ع) تاکنون به تصویب سازمان میراث فرهنگی کشور نرسیده و اجرای این طرح باید برابر ضوابط سازمان میراث فرهنگی انجام شده و متضمن حفظ هویت تاریخی، فرهنگی و مذهبی شهر باشد.

  صابری با تصریح اینکه به هیچ عنوان مخالف اجرای طرح توسعه حرم نیستیم، گفت: این طرح با توجه به حجم گسترده آن پس از طی مراحل مطالعاتی باید در شورای عالی معماری و شهرسازی تصویب شود که تاکنون اینچنین نشده است.

  این مقام مسئول با بیان اینکه از سه جنبه وارد بررسی و پیگیری عاملین این کار هستیم، گفت: جنبه حقوقی، بخش تخصصی میراث فرهنگی و بحث اجتماعی در این خصوص باید بررسی شود.

  وی با بیان اینکه میراث فرهنگی فارس از شهرداری و سازمان راه و شهرسازی شکایت کرده اند، خاطرنشان کرد: شکایت رسمی به شعبه 21 بازپرسی عمومی و انقلاب شیراز ارایه شده است.

  مدیر کل دفتر حفظ و احیای سازمان میراث فرهنگی کشور یادآور شد: دستور توقف تخریب صادر شده و امیدواریم هرچه سریع تر به نتیجه مثبت برسیم و دستگاه های مختلف در این راستا همکاری لازم را داشته باشند.

  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28664164
اکنون :
20