جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 59576
  تاریخ انتشار : 29 شهریور 1393 13:7
  تعداد بازدید : 615

  آزادی فعال حقوق بشر بحرین

  سرانجام پس از نامه 155 موسسه حقوق بشری به مقامات آل خلیفه مبنی بر آزادی «مریم الخواجه»، این فعال حقوق بشر بحرینی روز پنجشنبه از زندان آزاد شد.

  دستگیری مریم الخواجه پس از حضور وی در فرودگاه بحرین رخ داد. وی چندی پیش که از یکی از کشورهای اروپایی به منظور ملاقات با پدر دربندش به منامه بازگشته بود، در فرودگاه این کشور توسط نیروهای امنیتی دستگیر و مورد ضرب و شتم قرار گرفت. وی معاون رییس مرکز حقوق بشر بحرین بود و پس از بازداشت نبیل رجب، رییس این مرکز شد. مریم الخواجه به اتهام توهین به یک نیروی امنیتی در فرودگاه این کشور دستگیر شده است، وی همچنین با اتهاماتی همچون برپایی یک راهپیمایی با عنوان «تحت پیگرد برای عدالت در بحرین» و فاش کردن نام برخی از مقامات این کشور و همچنین توهین به پادشاه، روبرو بود. عبدالهادی الخواجه، ( 54 ساله) پدر مریم به اتهام توطئه و تحریک مردم برای تظاهرات علیه رژیم آل خلیفه در ماه مارس 2011، به حبس ابد محکوم شد. با وجود درخواست های داخلی و بین المللی برای آزادی الخواجه، منامه تاکنون با لغو اتهامات علیه وی مخالفت کرده است. وی در اعتراض به بازداشت خود تاکنون بارها دست به اعتصاب غذا زده و آزادی خود را خواستار شده است. در آخرین مورد از اعتصاب غذا، به بیمارستان منتقل شد، و پس از گذراندن 58 روز اعتصاب غذا، رکورد اعتصاب غذا را در جهان شکست.
  این فعال بحرینی چندی پیش برای اینکه بتواند اجازه ملاقات با پدرش را از نظامیان آل خلیفه بگیرد دست به اعتصاب غذای نامحدود زد و تاکید کرد : از پدرم آموخته ام برای کسی که به خاطر ابراز عقیده و افکار خود به زندان افتاده است، آخرین ابزار برای مقاومت مسالمت آمیز و پایداری، جسم است. به همین سبب تصمیم گرفتم تا وقتی که به من اجازه ملاقات با پدرم را ندهند، به اعتصاب غذا ادامه دهم.آزادی مریم الخواجه دقیقا پس از آن صورت گرفت که روز پنج شنبه، 155 موسسه حقوق بشری در نامه به «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین خواستار آزادی این فعال حقوق بشر شده بودند. پیش از این شماری از کشورها و نهادهای بین المللی و حقوقی به ویژه سازمان ملل متحد خواستار آزادی فوری وی شده بودند.  منبع خبر  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
28664164
اکنون :
46